Brno - Hrad Špilberk

 

Jednu z hlavních dominant města představuje hrad Špilberk. Už z dálky nelze přehlédnout kopec porostlý zelení s mohutnou pevností na vrcholku. Hrad byl založen ve 13. století. Z pevnosti, kde nejdříve přebývala moravská markrabata, se později stalo vězení rakouské monarchie. V posledních čtyřiceti letech je Špilberku muzeum města Brna. V průběhu sezóny zde můžete navštívit koncerty vážné hudby, šerm a mnoho hudebních festivalů.
Hrad byl postaven ve 13. století. Jako první stavba byla postavena mohutná obytná válcová věž. Na druhé straně hradu vznikl gotický palác s hranolovou věží a kaplí sv. Jana Křtitele. Byla zde vyhloubena studna hluboká přes 100 metrů. Ve 14. století se hrad stal sídlem lucemburských markrabat. Roku 1560 koupilo Špilberk město, ale za účast na protihabsburské rebelii mu byl opět odebrán. Od té doby je majetkem státu. Hrad několikrát posloužil i při obraně města – roku 1645 proti Švédům a roku 1742 proti Prusům. V průběhu 18. století se přeměnil na barokní pevnost s kasárnami a vězením, označovaným jako „žalář národů“. V 17. století se stal vězením vojenským, později pro kriminálníky a od 18. století také pro šlechtu, vyšší úředníky a další trestance. Místem hrůzy byl Špilberk i za nacistické okupace. Roku 1962 byl prohlášen za národní kulturní památku. V současné době slouží výstavním účelům Muzea města Brna. Pro návštěvníky jsou přístupné podzemní katakomby s mučírnou a skřipcem a kobky známých vězňů.

Proč byl posteven? : Hrad Špilberk byl založen českým králem Přemyslem Otakarem II. kolem poloviny 13. století na skalnatém ostrohu, tyčícím se nad historickým centrem města Brna. Špilberk více než sedm století vytváří výraznou dominantu Brna. Proslul zejména jako "žalář národů". Trpěli zde francouzští revolucionáři i italští vlastenci usilující o sjednocení, svobodu a nezávislost své země. Básník Silvio Pellico zde nedobrovolně prožil plných osm let. Svou knihou „Mé žaláře“ pak proslavil špilberský žalář po celé Evropě.

Jako místo utrpení a nesvobody vstoupil Špilberk do historie ještě dvakrát. Za první světové války zde kromě provinilých vojáků byli vězněni i odpůrci rakouského režimu. Podruhé v prvním roce nacistické okupace - tehdy ve zdech hradu trpělo několik tisíc vlastenců. Pro většinu Špilberk znamenal přestupní stanici do německých věznic či koncentračních táborů.

Po válce se Špilberk dostal na patnáct let do rukou armády, než byl prohlášen národní kulturní památkou.

V dnešní době je sídlem Muzea města Brna a je jedním z nejvýznamnějších památkových a kulturních center v Evropě.